Bez kategorii

Wolę PUSZCZĘ!

13261_24599

W najnowszym odcinku internetowego programu „Rezerwacja” (wyemitowanym 16 czerwca br.) Katarzyna Janowska rozmawia z Adamem Wajrakiem o bohaterze jego ostatniej książki, psie Lolku, i o Puszczy Białowieskiej. Bo jakże o tę Puszczę nie zapytać… Rozmowy możecie posłuchać tutaj.

Kiedy słucham prostą wykładnię Wajraka, czym różni się puszcza od lasu, od razu mam przed oczami swój zarośnięty chwastami ogród i wycacane ogrody przy otaczających mój dom z każdej strony domach letniskowych tzw. warszawki, gdzie trawniczki kosi się namiętnie co weekend, a tuje sadzi w równiutkich co do milimetra odstępach.

I to wcale nie jest tak, że mój ogród jest zapuszczony, bo nie chce mi się o niego zadbać. Choć przyznaję – wielką fanką grzebania w ziemi nie jestem. Ale podobno zamiłowanie do tego rodzaju aktywności przychodzi wraz z wiekiem, najczęściej na emeryturze, więc chyba mogę czuć się rozgrzeszona ze swojego średnio entuzjastycznego stosunku do ogrodnictwa.
Istotniejszym jest tutaj mój wewnętrzny opór przed taką totalnie zagospodarowaną, wygładzoną i poddawaną nieustannej kontroli przestrzenią ogrodu. Mam poczucie nienormalności takiej przestrzeni. Równie dobrze mogłabym otoczyć się plastikowymi drzewami i kwiatami, a zamiast trawy zafundować sobie wykładzinę trawopodobną. Myślę, że naturze trzeba – na ile to możliwe – dać wolną rękę. I zaufać, że w swej mądrości podąży we właściwym kierunku.

Dlatego bez cienia wątpliwości „kupuję” to, co Wajrak mówi o Puszczy Białowieskiej (i każdej innej). I całym sercem jestem z jej obrońcami.
Pozwólmy przyrodzie być sobą, a odwdzięczy się nam stokrotnie!

forest-2299279_1280


Wasza zaPuszczona Dagmara

 

 

 

Reklamy

8 myśli na temat “Wolę PUSZCZĘ!

 1. Tego odcinka Rezerwacji jeszcze nie widziałam, uczynię to na pewno. Lubię czytać/ słuchać A. Wajraka. Urzekła mnie Jego opowieść o puszczy, którą jakiś czas temu czytałam w gazecie. Szkoda, że nie pamiętam w jakiej, bo znów bym sięgnęła po ten tekst. Tak pięknie śnuł opowieść, że do dziś marzę o tym, aby w takiej puszczy się znaleźć, poczuć jej potęgę. Potem pochłonęła książkę o wilkach. Zmieniła ona moje myślenie o tych niesamowitych zwierzętach. Widzialam też dokument, w którym Wajrak, wedrujac po Bieszczadach, spotykał różne żmija i węże. Niesamowity człowiek kochający i rozumiejący naturę. Dziękuję za polecenie rozmowy.

  Polubienie

  1. Może w Wyborczej był ten tekst? Bo Wajrak z Wyborczą jest jako dziennikarz związany. Ja też uwielbiam go słuchać i czytać. To taki swojski facet. Każdy może go odwiedzić w tych jego Teremiskach. I piękne jest to, że w tej całej jego miłości do puszczy i przyrody nie ma ani grama fanatyzmu. W zeszłym roku w kinach można było obejrzeć film twórców „Makrokosmosu” i „Mikrokosmosu” o Puszczy Białowieskiej zatytułowany „Królestwo”. Nie widziałam go, a ponoć jest przepiękny. Nigdy nie byłam w Puszczy ani nawet w tamtym rejonie. Chyba muszę to jak najszybciej nadrobić. Pozdrawiam, Zuzo!

   Polubienie

 2. Tekst był w jakimś kolorowym „kobiecym” piśmie, stawiam na Urodę Życia, bo często po nią sięgam. Wspomina swoje pierwsze spotkanie z puszczą, wyjasnia, czym różni się od lasu i dlaczego doskonale poradzi sobie bez interwencji człowieka. Zrobiło to na mnie wrażenie. Filmów, o których piszesz, nie widziałam, ale czas nadrobić zaległości: ) również pozdrawiam.

  Polubienie

 3. Też jestem za tym, aby na świecie istniały obszary, w które człowiek nie ingeruje. Niestety, człowiek w swojej zachłanności podcina gałąź, na której siedzi, tj. naturę. A ja nie rozumiem, dlaczego człowiek, ten, który wypala, wycina, więzi zwierzęta, zezwala na chów klatkowy (kury, lisy, norki, świnie) lub chów przemysłowy (krowy) itp. tego nie rozumie. A niektórzy usprawiedliwiają swoje przekonania cytatem: czyń ziemię sobie poddaną. 😦

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s